Architektonický návrh bytu v Španielsku

Architektonický návrh bytu v Španielsku

Domov / Referencie / Architektonický návrh bytu v Španielsku
https://www.okomarchitektky.sk/wp-content/uploads/2019/01/spanielsko75.jpg

„Ďakujeme za vypracovanie architektonického návrhu nášho bytu v podkroví s dvoma terasami v Španielsku. Požiadavkou bolo, vymyslieť nový priestor pre kuchyňu a prepojiť ju s obývacím priestorom. Ďalej vytvoriť office priestor a zároveň guest room v jednom. Šikovná Ivanka neváhala pohrať sa s rôznymi alternatívami a v priebehu pár dni nám prezentovala nie jeden ale rovno 6 návrhov vymyslených do najmenších detailov. Boli sme príjemne prekvapení so všetkými návrhmi, čo sa dá s priestorom spraviť. Vybrali sme si favorita a ešte dotiahli posledné úpravy. Tie sme dodatočne konzultovali pred vyhotovením finálnej verzie návrhu. Pracovať s tak príjemnou architektkou dalo celému projektu pozitívnu energiu a sme vďační za jej flexibilitu, zmysel pre detail a profesionálny prístup. Už sa nesmierne tešíme na realizáciu projektu, ktorý dodá otvorenosť, prepojenosť a srdce nášmu domovu.“ Petra Hayek

Zadanie od klienta

V tomto prípade ma oslovila Slovenka žijúca v Španielsku, či by som im spravila architektonický návrh pre zmenu dispozície ich bytu. Nevyhovovalo im, že majú kuchyňu príliš ďaleko od obývačky. Chceli vytvoriť jeden väčší spoločný priestor prepojený s terasou, kde by mohla tráviť čas celá rodina spolu. Ďalšou požiadavkou bolo vytvorenie malej pracovne a hosťovskej izby. Dôležitá bola aj správna orientácia izieb k svetovým stranám. V Španielsku sú totiž spálne orientované na južnú stranu vystavené prílišnému slnečnému žiareniu a boli by na spanie prakticky nepoužiteľné.

Ako sme dospeli k návrhu

Keďže vstupnou časťou do bytu bola dlhá úzka chodba, zmenšením pracovne a zároveň izby pre hostí, sa vytvoril širší priestor, do ktorého sa dal umiestniť šatník s praktickým sedením. Spojením kúpeľne a wc sa podarilo eliminovať nie príliš šťastne zalomenú stienku, ktorá zakrývala dvere do miestností slúžiacich na hygienu. Týmito zmenami sa podarilo vytvoriť v byte dve zóny – zónu spoločenskú, ktorú bude rodina využívať na spoločný rodinný život a stretávanie sa s priateľmi a zónu intímnu, ktorú môžu využívať členovia rodiny pre individuálne aktivity a na spanie.

Kliknite na obrázky a pozrite si návrhy prestavby bytu v Španielsku